Ako ušetriť na rekonštrukcii časť druhá - DREVENÁ PODLAHA SVOJPOMOCNEAhojte, dnešný príspevok bude opäť pre všetkých, ktorí práve stavajú alebo prerábajú svoju nehnuteľnosť. Pri našej rekonštrukcii detskej izby TU sme sa rozhodli s manželom ušetriť peniaze za inštaláciu drevenej podlahy a urobiť to svojpomocne. K dispozícii je dnes množstvo návodov a preto nebol problém sa dostať k informáciám. Spomedzi rôznych typov inštalácii sme sa rozhodli pre montáž drevenej podlahy na drevený rošt. Poďme sa pozrieť na náš postup:

1. Výber dreva a farby - veľmi dobre zvážte, akého výrobcu si vyberiete... My sme zvolili trochu vyššiu cenu za podlahu a vôbec neľutujeme, keďže sme mali veľmi málo odpadu a takmer vôbec nebolo potrebné podlahu brúsiť. Farebné prevedenie by malo zodpovedať charakteru izby. Myslím, že do detskej izby sú vhodnejšie skôr svetlé farby, či už prírodné alebo biela, ktorú som zvolila ja.

2. Príprava podkladu - nerovnosti v podklade musia byť vyrovnané. Zvážte použitie parotesnej zábrany pod drevo. My sme túto zábranu dávali pod poslednú vrstvu betónového poteru a preto priamo pod drevo nie.

3. Príprava dreveného roštu a podlahy - pre konštrukciu dreveného roštu sa používajú úplne vysušené hranoly. My sme pracovali s rozmerom 5 x 5 cm. Hranoly voľne položíme na podlahu. Správna vzdialenosť medzi nimi závisí na druhu dreva a hrúbke podlahy. Naša vzdialenosť bola 50 cm. Balíky s dlážkovicou by mali byť umiestnené v miestnosti, kde sa budú inštalovať po dobu 2 až 3 dní, z dôvodu vyrovnania teploty a vlhkosti s miestnosťou. Otvárame ich až tesne pred pokládkou. 

4. Pokládka podlahy - prvý rad položíme vo vzdialenosti min. 15 mm od steny. Tento rozmer závisí od rozmerov miestnosti. Odporúča sa nechať 5 mm na každý meter dĺžky steny. Aby bola dodržaná požadovaná medzera, medzi stenu a dosku vložíme klin. Tie odstránime až keď bude položená celá podlaha. Prvá rada sa kladie drážkou smerom ku stene. Zarovnanú ju prichytávame samoreznými vrutmi do hranola zhora. Ďalšie rady dosiek sa už prichytávajú skryto cez pero, doporučuje sa otvor si predvŕtať a hlavičky zapustiť. Jednotlivé dosky vždy dokonale priklepnite k sebe pomocou dreveného hranola. Posledný rad dosiek, rovnako ako prvý opäť prichytíme do hranola zhora.

5. Maľovanie - farbu v plechovke si dobre premiešame. Aplikujeme Farbu Balakryl UNI biely. Táto farba je tepelne odolná, stálofarebná a bez zápachu. Nanášame ju v tenkých vrstvách, ktoré lepšie schnú, tvrdnú a nepodliehajú rôznym defektom (praskanie, stekance, odlupovanie,...). Na aplikáciu vždy použite vhodný valček. Po každej vrstve necháme náter dôkladne preschnúť. Nemusíte sa vôbec obávať, táto farba je rýchloschnúca. Po prvom nátere je vhodné podlahu mierne prebrúsiť a zbaviť povrch nerovností, ktoré môžu vystúpiť. Ja som aplikovala celkovo 3 vrstvy. Rovnakým spôsobom som aplikovala 3 vrstvy podlahového laku Balakryl POLYUREX. Ide o vodou riediteľný, rýchloschnúci a bezfarebný podlahový lak vhodný na všetky druhy drevených podláh. 

Ako jeden z mála podlahových lakov na trhu, Polyurex obsahuje UV blokátor, ktorý chráni drevo proti slnečnému žiareniu a tým zabraňuje jeho žltnutiu. Aj po rokoch tak môžete presúvať nábytok bez žltých škvŕn na podlahe.


Verím, že som Vám dnešným príspevkom pomohla vyriešiť otázku inštalácie podlahy, hlavne tej bielej :-)

Alexandra
{ tento príspevok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Balakryl, ale ako vždy, spolupracujem iba so značkami ktoré naozaj kupujem a podporujem }


1 komentár

  1. Nádhera.
    Čeká nás to na půdě, takže moc děkuji za tento článek, bude se nám hodit.
    Pokojíček jak z katalogu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...