Predpestovanie georgín a objednávka z Fam flower farm


Georgíny už niekoľko sezón ohlasujú návrat. Sú to kvety, ktoré by nemali chýbať v žiadnej vidieckej záhrade. Pestovateľa však dokážu riadne potrápiť. Rovnako to bolo/je aj so mnou a preto som sa rozhodla podeliť o jeden tip, ktorým je predpestovanie georgín.

Georgíny alebo aj Dahlie sú hľuzovité rastliny, ktorá nádherne kvitnú počas leta až do neskorej jesene. Počtom odrôd by som ich prirovnala k tulipánom a každú sezónu je v móde iná odroda. Ja som si spoločne s Miškou z Domu 30 ruží objednala niektoré z nich z holandskej farmy Fam Flower Farm, ktorú už dlho sledujem na Instagrame. Dôvodom bol dátum doručenia a množstvo odrôd, ktoré predávajú. Dátumovo som to potrebovala stihnúť do polovice apríla. Je to ideálny čas na predpestovanie georgín. Skôr to veľmi nie je vhodné, nakoľko rastú rýchlo a pokiaľ nemajú dostatok svetla, začnú sa vyťahovať.

Nie každý potrebuje georgíny predpestovať. Dôvody, prečo tak robím ja sú:

1. Rastlinu aj kvety zničí akýkoľvek prízemný mráz a preto je možné ich na záhradu vysadiť až po troch zamrznutých. Tým, že si ich predpestujete v črepníku, získate čas a kvety si tak budete môcť vychutnať o dosť skôr.

2. Mladé rastlinky sú pochúťkou pre slimáky. Pri predpestovaní sa na záhradu sadia väčšie rastlinky, ktoré keď slimák napadne, nespôsobí veľkú škodu.

Metóda predpestovania spočíva v:

1. zvoliť je potrebné si dostatočne veľký kvetináč, kde bude môcť rastlina pekne zakoreniť a pripraviť sa na výsadbu.

2. ja používam substrát na výsev.

3. hľuzy sa sadia starou stonkou nahor (pozrite fotku dole), ktorá môže zo substrátu trčať.

4. je potrebné zvoliť miesto s dostatočným množstvom svetla, ináč sa rastlinky začnú vyťahovať a budú slabé.

5. rastlinke nechávame maximálne 5 stoniek, ostatné (najslabšie) odstraňujeme.

6. nezabúdajte ich dostatočne zalievať. Tak ako aj na záhrade, tak aj pri pestovaní platí, že sú to smädné rastlinky.
Ja som si tento rok kúpila tieto odrody:

Cafe au Lait - minulý rok som si ju kúpila v slovenskom eshope a žiaľ to táto odroda nebola :-(

Wizard of Oz

Diana`s memory

Fluffes

Shilloh Noelle

White Perfection

Snowflake

Franz KafkaRastliny georgín vyrastajú zo srdca hľuzy. Pokiaľ nájdete v balení odpadnuté jednotlivé hľuzy (fotka vľavo), tie môžete vyhodiť, dôležité je to srdiečko. Na fotke vpravo môžete vidieť jeden púčik.

  
Pamätáte sa keď sme s Ninkou na jeseň sadili tulipány do nádob TU? Dnes sa už teším z úspešného prezimovania a čakám na teplejšie dni, aby naplno zakvitli.

Majte sa krásne, Alexandra


3 komentáre

 1. Milá Alexandra, ďakujem, tak som čakala na tento príspevok. Určite využijem tvoje rady a skúsim to takto. Vybrala si krásne druhy, teším sa na fotky, keď zakvitnú. Prajem v tomto období pokojné dni a radosť z kvietkov :-) Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aj z odpadnutých jednotlivých hľúz vyrastú rastlinky. Majú spiace púčiky. 🙂

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nie pokiaľ nemajú aspoň časť rastliny, v ktorej sa nachádzajú hormóny potrebné na rast nových stoniek - srdiečko. Na fotke je presne príklad takej hľuzy, ktorá túto časť nemá a v zemi iba odhnije :-( Hľuzy sa samozrejme dajú aj deliť, ale vždy tak, aby im zostala časť srdiečka. Niekedy odpadne aj časť hľuzy so srdiečkom a vtedy to je ok - písala som o tom tu http://www.prairie-charm.com/2021/10/dalie-co-s-nimi-na-jesen.html

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...