Drevený obklad za kuchynskou linkou

 

{Spolupráca s Balakryl}

Ahojte, konečne som sa dostala k tomu, aby som vám na blog spísala pokračovanie našej jarnej rekonštrukcie podlahy v kuchyni a obývačke. O obývačkovej časti si môžete prečítať TU. Máme ju prepojenú s kuchyňou a preto sme aj tu zvolili rovnakú drevenú podlahu.
Súčasťou rekonštrukcie bola aj myšlienka oživiť kuchyňu. Chceli sme ju čo najviac prevzdušniť a preto sme zrušili vrchné skrinky a nahradili sme ich otvorenými policami. Vymenili sme aj 11-ročné spotrebiče. Celá stena za sporákom potrebovala vynoviť, keďže bol pôvodný obklad iba pod vrchnými skrinkami. Nad obkladačkami sme vôbec neuvažovali. Kamarátka mi raz povedala, že však sa nechceš z obývačky pozerať na obkladačky. Tie aj tak patria iba do kúpelne. A mala pravdu. Drevo pôsobí oveľa útulnejšie ♥

Ako sme teda postupovali? Ako prvé sme dali dole starý obklad. V našom prípade to bola vrstva obkladačiek (ako kuchyňa vyzerala s nimi si pozrite TU v príspevku z roku 2015) a dreveného obkladu. Drevený obklad sme v roku 2018 naliepali priamo na obkladačky. Postup som vtedy spisovala TU. Veľa otázok som dostávala, ako to celé držalo. Ako by povedal môj manžel pri demolácii, tak až príliš dobre :-) Ako jedinú vec by som spomenula iba to, že drevo pracuje a na jednom mieste sa trošku rozšírilo a bolo potrebné to pretrieť. To je ale normálne. Farbu/lak som ináč nemusela ani raz pretierať a údržba bola oproti obkladu oveľa jednoduchšia. Vôbec sa toho nemusíte báť!

Ak by Vás zaujímal samotný postup, tak je úplne rovnaký, ako pri naliepaní na obklad:

1. Tatranský profil (z neho sme obklad robili) si napílime na požadovanú dĺžku.

2. Profil spájame a zároveň lepíme.

3. Po dôkladnom vysušení lepidla si malými klinčekmi prichytíme okrasnú lištu okolo celého obkladu.

4. Vytmelíme prípadné medzery.

5. Obklad natrieme farbou Balakryl UNI - táto farba je tepelne odolná, stálofarebná a bez zápachu. Farbu nanášame v tenkých vrstvách, ktoré lepšie schnú, tvrdnú a nepodliehajú rôznym defektom (praskanie, stekance, odlupovanie,...). Po každej vrstve necháme náter dôkladne preschnúť. Nemusíte sa vôbec obávať, táto farba je rýchloschnúca. Ja som aplikovala celkovo 3 vrstvy.

Ako štvrtú vrstvu som použila lak POLYUREX, ktorý odpudzuje vodu. Lakovaný povrch je tak chránený pred praskaním a olupovaním. Rovnako, ako farba je rýchloschnúci, čo vám umožní projekt zrealizovať vo veľmi krátkom čase.

EXTRA TIP: vždy pri varení použite tepelnú ochranu za varnou doskou, aby ste zabránili možnosti vzniku požiaru!!!

Dúfam, že som vás dnes inšpirovala, budem rada, keď mi napíšete, ako sa vám táto premena páči ♥

Majte sa pekne, Alexandra
PRED a POŽiadne komentáre

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...