Keď iris nekvitneIris alebo aj Kosatec. Krásny kvet, ktorý nás teší koncom jari. V záhrade ich mám od úplného začiatku. Prvé roky nádherne kvitli, ale túto sezónu iba minimálne. Konečne som si našla čas to zmeniť, aby boli na ďalšiu sezonu fit a pripravené na záplavu kvetov v záhonoch.

Kosatec pre mňa v záhrade patrí ku náročnejším odrodám - potrebuje oveľa viac pozornosti, ako ostatné rasliny. Táto námaha sa však opláca. 

Kosatce rastú z podzemkov a pre opätovné kvitnutie je potrebné ich deliť. Najlepšie po odkvitnutí, prípadne začiatkom jesene. Rastlinke je potrebné dopriať čas na to, aby opäť zakorenila. Pokiaľ rastlinu nerozdelíte niekoľko rokov, vytvorí trs z ktorého vyrastajú iba listy a žiadne kvety. Ďalším faktorom je aj zapadnutie kosatca do zeme - vtedy, keď vidíte vyrastať iba listy. Je potrebné vidieť aj samotný podzemok! Odporúčaná doba na delenie trsov je 5 rokov. Ja som sa stretla aj s názorom, že sa majú deliť každý rok. Sama mám pocit, že moje kosatce kvitli najkrajšie prvý rok. Je tým pádom iba na nás, akú dobu si zvolíme.

Postup presádzania nie je zložitý:

1. opatrne vyberieme - podryjeme zospodu starý trs tak, aby sme nepoškodili korene.

2. veľký trs rozdelíme a očistíme.

3. všetky prípadne napadnuté časti hnilobou vyhodíme.

4. skrátime listy na 1/3.

5. vysadíme do dobre prekyprenej pôdy. Dbajte na to, aby podzemok vyčnieval zo zeme a nikdy ho nezahrabávajte zbytočne hlboko.

6. rastlinu zalejeme.

Pestujete tieto krásne kvety na záhrade aj vy?

Majte pekný víkend, Alexandra

 

Žiadne komentáre

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...