Ako si vybrať foťák - rady začínajúcim blogerom

{toto je hosťovský príspevok v spolupráci s photodude.eu}
Ahojte, dnes mám pre vás pripravený príspevok o tom, ako si vybrať foťák tak, aby čo najviac vyhovoval vaším predstavám. Tento príspevok napísal na môj podnet Janči z blogu photodude.eu. A prečo? Pretože iba tento rok som radila šiestim z vás pri výbere fotoaparátu. Ako ste si už mohli všimnúť môj blog je založený hlavne na fotkách... to vôbec nepopieram ♥ S týmto zámerom som aj začala blogovať. Téma fotenia sa týka aj problematiky Instagramu o ktorej som nedávno písala. Instagram je totiž v prvom rade vizuálne médium. A pokiaľ ste si niekedy študovali, ako uspieť v tak obrovskej sieti fotiek, tak viete, že kvalitná fotka je priorita číslo jeden ♥
Verím, že vám nasledujúci príspevok pomôže, v prípade otázok neváhajte písať buď mne alebo autorovi na jeho blogu.
Majte krásnu nedeľu, Alexandra

Ak chcete v dnešnej dobe fotiť máte na výber hneď niekoľko typov zariadení, keď si odmyslíme filmový – analógový svet a necháme ho zanietencom, ktorí vedia čo chcú a nepotrebujú moje rady. Dnes si povieme, pár dôvodov, prečo fotiť mobilom, kompaktom, zrkadlovkou, alebo bezzrkadlovkou.
Mobily

V dnešnej dome najpoužívanejšie foto zariadenia, ktorého hlavné výhody sú malé rozmery a s tým spojená dostupnosť, keď chcete fotiť, máte ho vo vrecku/kabelke. A hoci kamery v mobiloch prešli a stále prechádzajú obrovským vývojom a v podstate už úplne vytlačili bežné kompakty, stále majú aj dve veľké nevýhody. Malý senzor a k nemu malý a málo kvalitný objektív. Takže aj keď niektoré mobily už fotia celkom dobre vonku, za jasneho dňa, v noci, v tmavom interiéry je to už podstatne horšie. Preto ak chcete lepšie fotky, ktoré Vás odlíšia, tak by ste sa mali poobzerať inde. Ak sa predsa rozhodnete, že Vám mobil na fotenie stačí, potom najlepšie fotomobily súčastnosti sú napr.:

 • Iphony povedzme od modelu 7 vyššie
 • Samsungy – S8, S8+, Note8
 • LG V30
Na dobrý fotomobil si ale pripravte minimálne 500-600 Eur.


Kompakty

Bežné spotrebiteľské kompakty už v dnešnej dobe ani nemá veľký zmysel kupovať. Malý chip (sensor) a málo svetelný objektív vám k dobrým fotkám nepomôžu. A nemajú ani len tú výhodu, že ho máte vždy vo vrecku ako mobil. Iná kategória sú profi, príp. poloprofi kompakty, ako ich radi označujú výrobcovia. Na rozdiel od mobilov a lacných kompaktov (do cca 300) majú už relatívne veľký chip (senzor, na ktorý sa obraz cez objektív premieta) a kvalitný a aj dostatočne svetelný objektív. Ak ste doteraz fotili len mobilom a chcete si kúpiť iba jedno zariadenie a viac do fototechniky neinvestovať, tak toto je veľmi dobrá cesta. Z môjho pohľadu je určite lepšie kúpiť si napr. Sony RX100 3 (a vyššie) ako si kúpiť základnú zrkadlovku so setovým objektívom a už nikdy ďalší objektív. Zlá správa je, že tieto foťáky nie sú lacné. Sú skôr drahé, až veľmi drahé. Stoja rovnako, alebo aj viac ako základný model zrkadlovky so setovým objektívom. Odmenou vám ale budú krásne fotky, ak sa ich naučíte ovládať a správne komponovať. Tu Vám ako príklad môžem dať:


 • Sony RX100, verzie od 1 az po 5ku, pričom sa predávajú všetky, každá novšia má niečo, kôli čomu sa oplatí prejsť na vyšší model a pekne si priplatiť. Verzia 1 začína na 350 eur, na nový model 5tej generacie už potrebujete 1100 - 1200 eur.
 • Canon GX7 mark 2
 • Panasonic Lumix LX100 a ďalšie.

Osobitnou kategóriou by boli kompakty s pevným ohniskom, vačšinou okolo 35mm v prepočte na FullFrame, ako napríklad:
 • Fuji X100T alebo F,
 • Fuji X70
 • Ricoh GR
 • Sony RX1
 • Tieto majú veľký chip, minimálne APS-C, Sony je dokonca FullFrame, teda obrazová kvalita je nekompromisná, porovnateľná so zrkadlovkami.  Toto sú ale foťáky pre ľudí, ktorý vedia, čo prináša pevné ohnisko a nevymeniteľný objektív.
Zrkadlovky

Pri zrkadlovkách máme dvoch hlavných hráčov - Canon a Nikon a potom dvoch menších Sony a Pentax. Ak siahnete po ktorejkoľvek zrkadlovke z dvojice C&N nekúpite zlý fotoaparát. Obrazová kvalita bude nadštandardná oproti mobilom a jediné čo ju bude degradovať bude použitý objektív a schopnosti fotografa. obsluha zrkadlovky je totiž trochu zložitejšia oproti mobilom a kompaktom. Určite neplatí, že zrkadlovka = automaticky lepšie fotky. Ceny základných zrkadloviek začínajú niekde na 450 - 500 eur aj so setovým objektívom:

 • Nikon D3400 + 18-55 AF-P DX,
 • CANON EOS 100D + EF-S 18-55 IS
Hlavná výhoda zrkadloviek je ešte stále univerzálnosť, hľadáčik na komponovanie obrazu, keď je vonku príliš silné svetlo a ponuka objektívov. Canon aj Nikon majú na výber desiatky objektívov, takže je z čoho vyberať. Nevýhodou je potom veľkosť a hmotnosť zrkadlovky. Proste keď si zrkadlovku kupujete, musíte rátať s tým, že sa to bez brašne nezaobíde. Základný model so setovým objektívom môže vážiť 1 až 1,5 kg. A je len na Vás, či sa Vám ju bude chcieť ťahať so sebou. Navyše, často sa stáva, že ľudia sú po kúpe prvej zrkadlovky sklamaní. Fotky ani zďaleka nevyzerajú tak pekne ako by si želali. Žiadny wow efekt sa nekoná. Optická kvalita setového objektívu je často slabá, takže chýba ostrosť. Svetelnosť takisto, takže ani pekne rozmazané pozadie sa nekoná. A spolu s neznalosťou prístroja a základných fotografických postupov sú fotky možno niekde na úrovni toho starého foťáku. Za čo sme teda vyhodili toľko peňazí?
Treba vydržať, fotiť, študovať a časom možno vymeníte setový objektív za niečo kvalitnejšie, pevné (nezoomové) 35mm príp. 50mm objektívy pre C a N sú relatívne lacným (od 100 do 200 eur) spôsobom ako dosiahnuť ostrejšie fotky s pekne rozmazaným pozadím.

Bezzrkadlovky, alebo CSC (Compact system cameras)
Skoro to isté ako zrkadlovky, ale ako už názov napovedá – nemajú pred snímačom malé zrkadlo. Obraz v hľadáčiku, ak je prítomný nie je odrazom z toho malého zrkadielka na matnicu ako v prípade zrkadloviek, ale je to v podstate malý display, ktorý prikladáte k oku. Ich kvalita v dnešnej dobe už je na dostatočnej úrovni a začína sa tu prejavovať hlavná výhoda bezzrkadloviek, a to sú menšie rozmery. Stále máte možnosť vymieňať objektívy, použiť externý blesk, mikrofón ak nahrávate video, ale ide o relatívne skladný prístroj. Navyše väčšinou bývajú lepšie vybavené, ako zrkadlovky, C&N so začiatočníckymi zrkadlovkami tak trochu zaspali na vavrínoch, aspoň čo sa funkcií týka. Nájdete tu funkcie ako výklopný, alebo otočný display, častokrát dotykový, keď si miesto ostrenia vyberáte ťuknutím na display ako pri mobiloch. Dokonca môžete takto aj fotiť, presne ako ste zvyknutý zo svojho telefónu. Máte k dispozícii WiFi, na prenos fotiek priamo do mobilu, môžete využiť množstvo filtrov a kreatívnych nastavení. Točiť video s bezzrkadlovkou je jednoduchšie ako so zrkadlovkou, u niektorých výrobcov máte stabilizované telá foťákov, takže už nepotrebujete stabilizáciu v objektíve. Pri výbere bezzrkadlovky sa oblúkom vyhnite dvojici Nikon a Canon, naopak by ste mali siahnuť po niečom od Sony, FujiFilm, Olympus príp. Panasonic. Leicu necháme stranou, ale z iného dôvodu ako C&N.  Každá značka má svoje pre a proti, ide len o vaše potreby a preferencie, čo chcete fotiť a aké foťáky sa vám páčia a koľko peniažkov máte pripravených. Dobré modely pre začiatočníkov sú:

Sony

 • Sony a5100 je k dostaniu od 400 eur + objektív
 • Sony a6000 ak potrebujete aj hľadáčik

Fuji

 • Fuji XE3
 • XT20, tieto sú už ale drahšie – rátajte tu s investíciou aspoň 900 eur plus objektív
Lacnejšie prístroje od Fujifilm sú napr.
 • Fuji XA1
 • Fuji XA3
Výhodou u Fuji je, že v podstate nerobí zlé objektívy. Základný seťák Fuji XC 16-50 je po optickej stránke nadpriemerný, drahší seťák Fuji XF 18-55 je navyše so skvelou svetelnosťou f2,8-4. Nevýhodou je potom cena.

Olympus

Od Olympusu je výborný malý model
 • OM-D EM10 mark 2, príp. 3, ten ale okrem 4K videa nič podstatné neponúka. Tu sa cenovo pohybujete na úrovni od 480 eur plus objektív.
 • Olympus PEN E-PL7, 8, 9  – Ak ste blogerka, ktorá nepotrebuje hľadáčik ale uprednostní selfie a štýlový vzhľad, tak siahnite po jednom z PENov, EP-L. Momentálne je napr. k dostaniu Olympus PEN E-PL7 s objektívom 14-42 Pancake za skvelých 450 eur.

Panasonic

Ak chcete radšej Panasonic a vaša peňaženka Vás nepustí, tak za skvelých 380 eur môžete kúpiť
 • Panasonic Lumix GX800 aj so stabilizovaným objektívom 12-32 f3,5-5,6. Objektív je pomerne slušný, no na dlhšom ohnisku je stále pomerne krátky – len 64mm v prepočte na kinofilm.
Drahšie Panasonicy sú potom napr.
GX80 so stabilizáciou v tele
G7 obidva sú od cca 500 eur bez objektívu.
Nabudúce si povieme niečo o tých čudných čísielkach pri objektívoch, čo ovplyvňujú a na čo sa sústrediť.

Toto bol hosťovský príspevok od Jančiho z blogu photodude.eu, ktorý sa už 8 rokov venuje problematike výberu správnej fototechniky. 
Foto credit: Alexandra Drugdová
Text credit: Ján Drugda

2 komentáre

 1. Marcela Nordic Passion30. apríla 2018 o 8:44

  Smekam před těmi znslostmi. M.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Happy happy spring my friend.
  Follow you on Insta now. Don't wonder - it isn't Tante Mali it's Living and Green.
  Big hugs and all my best
  Elisabeth

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...