Ako vymaľovať fasádu domu
{spolupáca s Primalex}

... alebo aj pohľad na náš letný projekt. Tento rok sme si dali taký záväzok dokončiť vonkajšok domu. Zjednotiť jeho farbu, dokončiť podbitie strechy a nainštalovať nové vonkajšie osvetlenie. V júni sme začali maľovať dom, ktorý bol pôvodne oranžový. Keď sme sa niekedy v roku 2008 rozhodovali, akú farbu zvoliť, tak sme sa nechali ovplyvniť vtedajším trendom farebných fasád. Musím sa však priznať, že to nebola šťastná voľba a po pár rokoch sme fasádu s manželom chceli zmeniť. Oranžová sa nám rýchlo opozerala a popravde sa nám ani nehodila ku záhrade a celkovému výzoru domu, ktorý je taký ten klasický dlhý dedinský dom. Po minuloročnej prerábke terasy sme vedeli, že biela je tá, ktorá na ňom bude vyzerať veľmi dobre. Pre niekoho sa môže zdať nudná, náš dom však veľmi oživila a vrátila mu vidiecky "look".

Fasádu sme maľovali sami, konkrétne manžel. Máme prízemný dom a všetko zvládol natrieť z rebríka. Tento týždeň sme jednu nedostupnú časť však nechali dokončiť odborníkom :-) Použili sme dva produkty od značky Primalex:


- Fasádna akrylátová farba Primalex Malvena

Postup bol jednoduchý:

1. dôkladne sme pozakrývali okná a všetky plochy, kde sme nechceli, aby sa dostala farba.

2. Pôvodnú fasádu je potrebné dôkladne umyť od nečistôt. My sme použili vapku.

3. Naniesli sme penetráciu v dvoch vrstvách, ktoré je potrebné nechať dôkladne preschnúť podľa návodu na obale. Penetrácia slúži na to, aby zvýšila priľnavosť ďalších vrstiev (zabráni odlupovaniu farby), zastavuje sprašovanie zvetraných omietok, spevňuje predchádzajúce nátery, menej pevné a opravované povrchy. Penetráciou je tiež možné následne riediť farbu namiesto vody.

4. Fasádnu farbu sme nanášali špeciálnym valčekom s dlhším vlasom. Primalex Malvena je vhodná na všetky druhy fasád, je prirodzene odolná proti umývaniu a drhnutiu a je priedušná pre vodnú paru. Farbu sme postupne aplikovali v troch vrstvách. Už po prvej bola pôvodná oranžová farba viditeľná minimálne. Tretiu vrstvu sme nanášali iba preto, aby sme vyrovnali prípadné nerovnosti pri nátere :-)

5. Farbu manžel riedil rôzne, podľa toho, aký povrch nantieral. Pokiaľ bola stierka viac štrukturovaná a potreboval, aby sa farba dostala hlbšie, farbu si nariedil viac. Rovnako postupoval aj pri jednej časti domu, kde máme brizolitovú omietku. Na tento povrch minul aj najviac farby, pretože neskutočne nasával vlhkosť. Farba ho však výborne zjednotila.

Nás teraz ešte čaká dokončiť podbitie strechy. Zistili sme, že budeme musieť vymeniť jeden trám, tak si ešte počkáme 3 týždne na finálne dokončenie. Ja som však už ďalej nedokázala čakať, aby som sa vám pochválila. Táto zmena mi totiž priniesla veľa radosti - dlho som po nej túžila. Týmto by som chcela povzbudiť všetkých, ktorí zvažujú alebo snívajú o zmene farby domu. Nie je to nič ťažké a ani finančne náročné. Dokážete to zvládnuť dokonca svojpomocne. A pokiaľ túžite po inej ako bielej zmene, TU si môžete naplánovať svoj farebný sen o bývaní ♥

Majte sa krásne, Alexandra


 

Na jeseň ma čaká tvorba nového záhonu tu pod oknami... Keďže som vedela, že budeme maľovať dom, zatiaľ som sa do toho nepúšťala.

 

Orgován, ktorý som dostala na Deň matiek bude v záhone pod oknami ♥

1 komentár

  1. Sasi, je to nadhera. My mame cerveny dum, i kdyz se mi barva porad libi, jednou verim, ze bude take bily:-). M.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...