DIY plate rack / DIY police na taniere

I wanted this kind of plate rack for sooooo long... Finally, I decided to build them on our own. We have so much old barn wood for different DIY projects. This plate racks are made of it too... My husband made it alone and he told me that the total costs were only 10 euros - including the "new" plates :-)

Police na taniere som túžila mať už strašne dlho. Nakoniec som sa rozhodla nahovoriť manžela na ich výrobu. U nás v humne je nespočetné množstvo dreva, ktoré je možné použiť na rôzne DIY projekty. A tak aj tieto police sú vyrobené zo zvyškov... manžel odhadol náklady na 10 eur - aj s kúpou "nových" tanierov :-)The plate racks are placed in a small hall so it is a little bit harder to photograph...

Police sú umiestnené v menšej priechodzej chodbe, takže je trochu ťažšie ich odfotiť...
I went shopping to a local flea market the last Sunday before Easter. I was so lucky to find many treasures. Especially this white set of dishes for only 50 cent a piece. I bought all of them :-)

Have a lovely week ♥
xoxo, Alexandra

Poslednú nedeľu pred Veľkou nocou som bola nakupovať na blšáku. Zohnala som množstvo vecičiek za naozaj rozumnú cenu. Jednou z nich bola aj sada tanierov. Jeden iba za 50 centov. Sú krásne biele s jemnou textúrou. Uznajte, bola by škoda ich nekúpiť všetky :-)

Prajem vám krásny týždeň ♥
xoxo, Alexandra

Participating in:

25 komentárov

 1. Lucky, Lucky Lady. I have been wanting a plate rack for ages too. Looks to me like your hubby did a wonderful job making them for you. It goes so well in your room.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you Robin ♥ You are so right, it`s so wonderful :-) xoxo, Alexandra

   Odstrániť
 2. Alexandra tak takéto krásavice by sa aj mne páčili. Chválim šikovného pána manžela. Nádhera. Andrea

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krása a pripájam sa k pochvale.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ali, jsou úžasné !!!!! Pusu manželovi, za tu krásu si jí určitě zaslouží !!!!! Marki

  OdpovedaťOdstrániť
 5. This looks so wonderful! I've wanted something similar , but don't have any wall space. I think you've convinced me that I need to make the room. Just beautiful♥

  xoxo
  Kathleen

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Your plate rack is wonderful...your husband did a great job making them! Love the white dishes you found to fill them up.
  Mary Alice

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Koľká krása!!!!! Potrebujem podobnú poličku, lebo som dostala ručne maľované taniere a nemám ich kam vystaviť.
  m.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dakujem Monika, vrelo odporucam si vyrobit vlastne :-) A.

   Odstrániť
 8. Lucky you to have two!!! I've been looking for a plate rack all my life........

  OdpovedaťOdstrániť
 9. What a great idea to just build your own if you can't find what you're looking for. Love all your thrifty treasures too. Thanks for sharing at Vintage Inspiration Party.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Hello Alexandra! Your DIY plate rack and flea market plates are so lovely! I love how the plates have just a hint of color and are so nicely arranged. I've chosen your post as one of the features at this week's Shabbilicious Friday link party! Hope to see you there this week!

  Stacy @ Anastasia Vintage

  OdpovedaťOdstrániť
 11. krasne. a kde predavaju taku peknu keramiku za 50 centov? poradte:)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Alexandra prekrásny odkladač a tie taniere a flaštičky a ľan ,všetko je také ľahunké, krásne to vieš ! čau e.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Hope you can stop by Fabulous Friday again and share more of your very unique posts... love the plate DIY that you shared at my last party http://www.simplenaturedecorblog.com/fabulous-friday-party29/
  Thanks Maria

  OdpovedaťOdstrániť
 14. I love your plate rack! I wish I could have one but I am so limited on wall space because we have so many large windows. Looks wonderful in your home.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you ♥ I would like to have large windows :-) Alexandra

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...