White Camellia

I already have one red camellia. I plant the bush in our garden. Although, I must admit that it is not the right place and I have to find a new one... I will plant it probably in a pot. However I couldn`t resist and I bought a white one last week...

Jednu červenú kaméliu už mám. Je vysadená na záhrade. Musím priznať, že sa jej vôbec nedarí a budem ju musieť presadiť... Napriek tomu som to riskla a kúpila si ďalšiu -  bielu. Tentoraz sa ale pokúsim ju pestovať v črepníku...


I spent this week painting our bench white (it had a natural wood color). I was afraid that it would be too much white against our house color. I`m happy how it turned out - it has incredibly lightened our porch.

Tento týždeň som natierala našu lavičku, ktorá bola pôvodne tmavá. Strašne som sa obávala, že nová biela farba bude "kričať" popri fasáde domu. Opak je však pravdou a neuveriteľne rozžiarila naše miestečko pred vchodom.


It is finally the time to take out my Christmas present - red Hunter Wellington boots...

Konečne nastal čas vytiahnuť môj vianočný darček - červené Hunter gumáky...
Say hello to our cat Mimi - it`s her new favorite place ♥ Thank you for so many nice comments, now it`s my turn to go around your beautiful blogs... Have a nice Sunday!!!

Na záver pozdravte Mimi, lavička je jej obľúbené miesto ♥ Chcem vám veľmi pekne poďakovať za milé komentáre, vždy ma veľmi potešia. Konečne mám trochu čas a idem pozrieť, čo je nové aj u vás. Vaše krásne blogy ma zakaždým inšpirujú a potešia... Prajem krásnu nedeľu!!!

XOXO, Alexandra

Participating in:
  

   
  
  

4 komentáre

 1. Saši, nádherné fotky ..... držím palečky, ať se kamélii v květináči daří :o):o):o) Marki

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I love the bench with the beautiful camellia on our porch. The red boots look so cute sitting beside the bench. So pretty!
  Mary Alice

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I too love white camellias and your white bench! Thank you for your kind visit over to my little blog. I adore yours, and follow you on Pinterest as well!
  ~ Lin

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Those are wonderful flowers! Thanks for joining HSH!
  Sherry

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...